110 lat temu Kraków połączył się z Podgórzem. Tak wtedy wyglądało miasto
Warto pamiętać, że swojego czasu Podgórze było osobnym miastem, które po raz pierwszy swe prawa uzyskało w 1784 roku. Jak podaje Robert Krzysztofik w publikacji „Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna” (Katowice, 2007), w 1810 roku zostało włączone do Krakowa (zachowując odrębność administracyjną), choć już pięć lat później znów stanowiło odrębny byt. Ostateczne połączenie Krakowa i Podgórza nastąpiło 1 lipca 1915 roku po tym, jak uchwaliła je ówczesna rada miasta.
Symboliczną uroczystość zorganizowano kilka dni później, 5 lipca, kiedy na dzisiejszym moście Powstańców Śląskich spotkali się prezydent Krakowa Juliusz Leo oraz burmistrz Podgórza Franciszek Maryewski. W 2025 roku mija dokładnie 110 lat od czasu, kiedy Podgórze stało się XXII dzielnicą katastralną Krakowa.
Zobaczcie, jak wyglądało Podgórze, ale także sam Kraków na archiwalnych fotografiach pochodzących z lat 1918-1941.

Połączenie Krakowa i Podgórza. Miasto będzie świętowało jubileusz
W związku ze 110. rocznicą połączenia Podgórza i Krakowa miasto przygotowało specjalne wydarzenia związane z pięknym jubileuszem. Jak informuje dzielnica XIII, początek obchodów zaplanowano na czwartek, 3 lipca, na godz. 10:00, kiedy odbędzie się symboliczne nadanie imienia „Podgórzanek” mostowi Grzegórzki-Zabłocie. Odbędzie się również odegranie hejnału podgórskiego, a także bal w magistracie zaplanowany na godz. 17:00.
Z kolei na placu Niepodległości o godz. 19:00 zorganizowane zostanie silent disco. To oczywiście nie wszystko, bo z okazji zbliżającej się rocznicy Muzeum Podgórza przygotowało dwie wystawy. Przygotowano również konkurs fotograficzny.
W ramach obchodów 110. rocznicy połączenia Podgórza z Krakowem wystąpią m.in. Katarzyna Słota-Marciniec, Waldemar Król, Agnieszka Bugla-Bylica, L Folie! Retro Cabaret i DJ Anita Gucwa.
Na 24 października zaplanowano także potańcówkę, a na 10 września wernisaż wspomnianej wystawy konkursowej.
