Kraków zamyka postój dorożek na Rynku Głównym i postoje zastępcze. Naukowcy z UR przebadali konie

2025-07-02 12:13

Urząd Miasta Krakowa wydał decyzję o czasowym zamknięciu postoju dorożek na Rynku Głównym w Krakowie. Ma to związek z upałami, które wraz z rozpoczęciem wakacji nadeszły do Polski. Co ciekawe, od tego roku UMK wprowadził także zmiany w funkcjonowaniu wszystkich postojów zastępczych. Jak przekazał magistrat — naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego przebadali także konie pracujące na Rynku Głównym.

Dorożki Kraków

i

Autor: ESKA.pl

Kraków zamyka czasowo postoje dorożek na Rynku Głównym z powodu upałów

Jak przekazał krakowski magistrat w dniach 2 i 3 lipca, czyli w środę i w czwartek zamknięty będzie postój dorożek na Rynku Głównym. Wiąże się to z wysokimi temperaturami, które w tych dniach są prognozowane w Krakowie. Ponadto, od tego roku, miasto ma także możliwość zamknięcia postojów zastępczych na czas upałów. Takie działania są podejmowane, kiedy synoptycy IMGW prognozują lokalnie 28 st. C w cieniu. Właściciele koni pracujących w Krakowie są zobowiązani do przestrzegania tych przepisów oraz ochronę zwierząt.

— Aktualnie postój dla dorożek na Rynku Głównym działa w godz. 12.00-24.00. Zgodnie z umową dorożkarze w sytuacji, gdy temperatura na termometrze zawieszonym na Sukiennicach przekroczy 28 st. C, mają zakaz korzystania z postoju głównego w godz. 12.00-18.00. W przypadku wystąpienia wysokich temperatur obowiązuje nakaz zjechania z postoju głównego na wyznaczone postoje zastępcze w cieniu Plant pomiędzy ul. Sienną a Mikołajską, pomiędzy ul. Podzamcze a Poselską, a także przy ul. Mikołajskiej na placu Mariackim. Miasto ma także możliwość zamknięcia wszystkich postojów zastępczych w upalne dni. W tym roku zakaz przejazdu dorożek przez Rynek Główny był już wprowadzony 19, 23 i 26 czerwca. W tym czasie były nieczynne również wszystkie postoje zastępcze — przekazał krakowski magistrat.

QUIZ: Krakowskie kurioza i ciekawostki. Jak dobrze znasz dziwne i śmieszne krakoskie problemy?
Pytanie 1 z 10
O sprawie krakowskiego laguna słyszała cała Polska. Czym okazał się być ten niebezpieczny "zwierz", znaleziony na drzewie?

Konie pracujące na Rynku Głównym w Krakowie przebadane przez badaczy z UR

Jak wskazuje Urząd Miasta Krakowa zgodnie z zapisami umów dorożkarze i dorożkarki mogą powozić tylko końmi, które posiadają aktualne badania i są dopuszczone do pracy w zaprzęgu przez lekarza weterynarii, a dodatkowo według zapisów konie pracujące w zaprzęgu nie dłużej niż 12 godzin na dobę, co drugą dobę. W ostatnim czasie zwierzęta zostały przebadane przez ekspertów i ekspertki z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, którzy wykazali, że konie są zdrowe, a wszelkie parametry ich badań mieszczą się w normie.

Kraków Radio ESKA Google News

— Zgodnie z wynikami badań przeprowadzanych przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie jednoznacznie wynika, że konie dorożkarskie na Rynku Głównym nie pracują ponad siły, a wszystkie badane parametry mieszczą się w normie. Wyniki badań można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa. Przytoczone badania wykazały, że parametry zdrowotne koni dorożkarskich w Krakowie są w normie nawet podczas pracy w wysokich temperaturach, a analizy obejmowały badania hematologiczne (krwi), biochemiczne, pulsometryczne oraz pomiary temperatury przy użyciu kamery termowizyjnej — przekazał krakowski magistrat.

To najlepsze osiedle do życia w Krakowie według AI. Jest w ścisłym centrum miasta, a panuje tu wyjątkowy spokój:

Porzucony hotel budzi grozę wjeżdżających do Krakowa